Auto zastępcze po kolizji na czas naprawy z polisy OC

Od wielu lat właściciele pojazdów wojują z towarzystwami ubezpieczeniowymi o refundację kosztów pożyczenia auta zastępczego na czas naprawy rozbitego pojazdu. Do niedawna ubezpieczalnie zwracały takiego rodzaju koszty tylko osobom, jakie używały samochodów do prowadzenia przedsiębiorstwa. Auto z ubezpieczenie samochodu autoscaco
W ostatnim czasie sporo się tymczasem zmieniło, bo posiadacze pojazdów zyskali w sporach z ubezpieczalniami żelazny argument w postaci decyzji Sądu Najwyższego, który zakwestionował istniejącą praktykę. Jak więc ktoś uszkodzi wasz samochód, nie wahajcie się skorzystać z takiego prawa, tym więcej iż zarówno Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, jak i Komisja Nadzoru Finansowego wiecznie posiadały w tej sprawie po stronie pokrzywdzonych.
Teraz, podczas gdy ich stanowisko poświadczył SN, jaki w uchwale uznał poszkodowanym prawo do zwrotu kosztów najmu pojazdu zastępczego niezależnie od tego, do jakich zamiarów go używają, TU mogą zaledwie wykłócać się o sumę.
Należałoby mieć świadomość, że w tym przypadku nie musicie wcześniej informować towarzystwo ubezpieczeniowe lub prosić go o aprobatę na skorzystanie z usług autowypożyczalni. W sytuacji, gdy wszak nie potrzebujecie sami „szarpać się” z TU, możecie zostawić to po stronie autowypożyczalni – niektóre z nich są wyspecjalizowane w tego rodzaju rzeczach.
Komu należy się samochód zastępczy Szczecin z OC sprawcy?
Towarzystwa ubezpieczeniowe przez sporo lat upierały się, że zwrot opłat samochodu zastępczego z polisy OC sprawcy należy się co najwyżej osobom, które używały samochodu do prowadzenia działalności gospodarczej. Teoretycznie ci, co nie byli właścicielami jakiejś działaności, mogli starać się o pokrycie opłat na pojazd zastępczy w sytuacji, gdy mieli problem z dostępem do komunikacji publicznej lub wykazali, że pojazd jest im nieodzowny do przewożenia chorych czy niepełnosprawnych.
Z interpretacją statutów problemy miały również sądy. Finalnie rozwiązała to uchwała SN z 17 listopada 2011 r., która głosi, iż zwrot wydatków poniesionych na wynajem auta zastępczego przysługuje też jednostkom, które używają swojego auta w celach własnych, i nie ma wpływu, czy posiadają dobry dostęp do komunikacji publicznej. Chociaż tu także są wyjątki – ubezpieczalnie z reguły nie chcą płacić za samochód zastępczy, gdy poszkodowany ma inny pojazd.

Na jaki czas można wynająć pojazd zastępczy?
Pojazd zastępczy przysługuje na czas naprawy, czyli od momentu powstania zdarzenia albo od czasu wstawienia samochodu do naprawy (o ile można było nim przedtem podróżować) aż do dnia jego odbioru. Odrębnie ma się to w razie szkody całkowitej. Zakłady ubezpieczeniowe oświadczają, że poszkodowany może używać samochodu zastępczego na ich koszt do dnia wypłaty pieniędzy.
Pomimo tego wyrok Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r. zaświadcza, iż zwrot opłat wynajęcia należy się nawet do momentu nabycia innego samochodu. Nie wskazane jest jednak przedłużać ów czasu w nieskończoność – jeśli TU wykaże waszą opieszałość w ustalaniu formalności ewentualnie warsztatowi usługa zajmie znacząco więcej czasu, aniżeli wynika to z techniki reperacji, wypłaty za to nie pozyskacie.

Jakie auto zastępczy można nająć?

Jeśli będziecie poszukiwać auta zastępczego, zwróćcie atencję na dwie rzeczy. Najpierw: auto nie ma prawo być większej klasy aniżeli wasz niesprawny pojazd – gdy podróżowaliście np. kompaktem, możecie nająć co maksimum auto kompaktowe albo mniejsze.
Po drugie: ceny, za jakie wypożyczycie pojazd, nie powinny przekraczać średnich cen na rynku lokalnym.  Najbezpieczniej jest odszukać tą firmę, jaka ma już doświadczenie z wypożyczaniem samochodów zastępczych, ustalaniem wszelkich formalności i rachowaniem się wprost z ubezpieczalniami.

Czy samochód zastępczy można wypożyczyć bezgotówkowo?
Wypożyczenie auta na kilka czy też kilkanaście dni to duże obciążenie pieniężne. Nie każdego stać na tak duże koszty, tym bardziej, że trudno zaplanować, w jakim czasie TU przekaże pieniądze i czy cała sytuacja nie skończy się przed sądem. W takich sytuacjach niektóre wypożyczalnie oferują własną pomoc i same zajmują się ściąganiem wypłat od TU, a w takim przypadku klient nie płaci za samochód ani złotówki.

Kiedy można zaholować pojazd na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego?
Jeśli wasze auto po szkodzie nie nadaje się do dalszej jazdy, koszty holowania do zakładu naprawczego czy też innego określonego przez was miejsca zostaną pokryte z umowy ubezpieczeniowej OC winowajcy. Nie ma większych wątpliwości pod względem odpowiedzialności ubezpieczalni sprawcy, wszak dyskusyjne kwestie pojawiają się w przypadku opłat takiej usługi.
Właściwie z prawem pokrzywdzony jest zobowiązany do redukowania opłat. Ubezpieczyciele, powołując się na te zapisy, nieraz podważają wartość faktur za usługę holowania, jeśli ceny przewyższają typową  cenę na regionalnym rynku.

Dokąd można holować pojazd na koszt sprawcy?
Nie liczcie na to, że firma ubezpieczeniowa zgodzi się na przewiezienie auta na inny skraj państwa, jeżeli tam nie przebywacie, a posiadacie np. zawierzonego mechanika. By ustrzec się konfliktów z firmą likwidującą szkodę, lepiej skontaktujcie się z ubezpieczalnią (winowajcy lub waszym), nim polecicie przewiezienie uszkodzonego auta przypadkowej działalności holowniczej.
Tym sposobem unikniecie konfliktów o kwotę – to istotne, jako że poniektóre lawety potrafią być w dużej mierze droższe aniżeli konkurencja. Możliwe także, iż towarzystwo współdziała z pomocą drogową, dzięki czemu transportowanie odbędzie się bezgotówkowo.

Warto zbierać wszystkie rachunki

Umowa odpowiedzialności cywilnej sprawcy pokrywa nie wyłącznie koszt transportowania i najmu pojazdu zastępczego, lecz także wszystkie dalsze wydatki poniesione z uwagi na brak pojazdu, przykładowo koszt przewozu taksówką z domu do mechanika, z miejsca wypadku do domu itd., jak i koszty na zabezpieczenie samochodu przed dalszym uszkadzaniem, czy takie jak wynajem miejsca parkingowego i kupno pokrowca chroniącego uszkodzone auto przed zmianami atmosferycznymi.
Takie kolejne wydatki zakład ubezpieczeń w większości wypadków zwraca, jednakże wyłącznie jeżeli na wszystko posiadacie rachunki i faktury.

Poszkodowani z przewagą
SN potwierdził, że poszkodowanym należy się refundacja opłat najmu samochodu. Nie macie obowiązku udowadniać, iż używacie go regularnie i posiadacie trudności z dojazdem łącznością miejską do pracy.