Jak jeździć zimą

Okres zimowy na ulicach wymaga od posiadaczy samochodów właściwego przygotowania pojazdu i podwyższonej czujności w trakcie kierowania. Zimową porą zdarza się największa ilość wypadków, szczególnie w mieście, gdzie ruch w czasie godzin szczytu jest ogromny.
Czy, aby bez ryzyka jeździć zimą, starczy tylko podróżować wolniej oraz rozważniej? Zachęcamy do zapoznania się z paroma wskazówkami, które uproszczą jazdę pojazdem podczas zimy.

Koniecznie wykonaj badanie techniczne!
Przed pierwszym śniegiem na ulicach obowiązkowo trzeba wykonać przegląd auta. Podróż zimą na letnich oponach jest niedopuszczalna i większa część właścicieli pojazdów respektuje tę zasadę.
Należałoby dodatkowo zwrócić uwagę na działanie hamulców. Jeśli hamulce działają nierówno, łatwiej utracić kontrolę nad autem i wypaść z drogi w czasie hamowania. Nierówne działanie hamulca jest niezauważalne w ciągu lata oraz jesieni – zimą zdoła doprowadzić do kolizji czy stłuczki.
Najlepiej przed zimą zaplanować wymianę klocków hamulcowych. Nasza wypożyczalnia pojazdów prowadzi najem pojazdów, które są na bieżąco serwisowane u zaufanych mechaników samochodowych.
Przed wynajęciem każdego pojazdu, analizujemy jego stan techniczny, tak aby zagwarantować interesantom maksymalny komfort jazdy oraz poziom bezpieczeństwa.

Jak odpowiednio ruszać autem?
Sposób, w jaki rusza się samochodem podczas zimy wydaje się mało znaczący, lecz wskazane jest pamiętać o jednej zasadzie. Gdy kierowca będzie zbyt mocno wciskał pedał gazu to śnieg pod kołami wpierw się rozgrzeje oraz roztopi, a później zamarznie, tworząc lód. Prawdopodobnie może to doprowadzić do powstania kłopotów jeszcze przed odjechaniem z parkingu. Pojazd zakopie się jeszcze bardziej, a podwodzie osiądzie.

Co zrobić jeżeli samochód utknął w zaspie?
Po pierwsze nie wpadać w panikę i nadmiernie żarliwie nie wciskać pedału gazu, jako że to może wyłącznie pogorszyć sytuację. Najprostszy sposób wymaga kilku ponowień poniższych czynności:
•    w pierwszej kolejności trzeba wyprostować koła,
•    następnie łagodnie nacisnąć pedał gazu.
•    jeśli pojazd pocznie się zakopywać, należy    energicznie nacisnąć sprzęgło,
•    w następnej kolejności trzeba raz jeszcze nacisnąć pedał gazu.

W czasie zimy nie ufaj innym uczestnikom ruchu
Przesadna brawura jest najczęstszą przyczyną stłuczek  w ciągu zimy. Powinno się zachować bezpieczny odstęp, przede wszystkim w mieście, gdzie dynamizm na ulicy jest większy. Nawet najlepszy i doświadczony prowadzący winien zachować ostrożność w czasie jazdy, nie tylko mając na uwadze niekorzystne warunki na drodze, lecz także na postępowanie innych kierowców.
Trudno przewidzieć zachowania każdego z uczestników ruchu, toteż najrozsądniej zimą zastosować regułę „ograniczonego zaufania”. Niezależnie od pozostałych aut na ulicy, atencję kierowcy powinna być skupiona na pieszych i rowerzystach.
 Ażeby ustrzec się kolizji zachowaj większy odstęp. Ten prosty krok pozwoli na zachowanie dłuższej drogi hamowania i wyższego poziomu bezpieczeństwa.

Nasza autowypożyczalnia prowadzi najem samochodów dostawczych a także osobowych, a dla kierowców planujących zimowy wypad w góry, przygotowaliśmy możliwość wynajmu łańcuchów na koła w korzystnej cenie!

autowypożyczalnia