Jak jeździć zimą w kiepskich warunkach

zima ubezpieczenieOkres zimowy na ulicach wymaga od posiadaczy samochodów właściwego przygotowania pojazdu i podwyższonej czujności w trakcie kierowania. Zimową porą zdarza się największa ilość wypadków, szczególnie w mieście, gdzie ruch w czasie godzin szczytu jest ogromny.
Czy, aby bez ryzyka jeździć zimą, starczy tylko podróżować wolniej oraz rozważniej? Zachęcamy do zapoznania się z paroma wskazówkami, które uproszczą jazdę pojazdem podczas zimy.

Koniecznie wykonaj badanie techniczne!
Przed pierwszym śniegiem na ulicach obowiązkowo trzeba wykonać przegląd auta. Podróż zimą na letnich oponach jest niedopuszczalna i większa część właścicieli pojazdów respektuje tę zasadę.
Należałoby dodatkowo zwrócić uwagę na działanie hamulców. Jeśli hamulce działają nierówno, łatwiej utracić kontrolę nad autem i wypaść z drogi w czasie hamowania. Nierówne działanie hamulca jest niezauważalne w ciągu lata oraz jesieni – zimą zdoła doprowadzić do kolizji czy stłuczki.
Najlepiej przed zimą zaplanować wymianę klocków hamulcowych. Nasza wypożyczalnia pojazdów prowadzi najem pojazdów, które są na bieżąco serwisowane u zaufanych mechaników samochodowych.
Przed wynajęciem każdego pojazdu, analizujemy jego stan techniczny, tak aby zagwarantować interesantom maksymalny komfort jazdy oraz poziom bezpieczeństwa. Najlepiej mieć ubezpieczenie od wypadku

Jak odpowiednio ruszać autem?
Sposób, w jaki rusza się samochodem podczas zimy wydaje się mało znaczący, lecz wskazane jest pamiętać o jednej zasadzie. Gdy kierowca będzie zbyt mocno wciskał pedał gazu to śnieg pod kołami wpierw się rozgrzeje oraz roztopi, a później zamarznie, tworząc lód. Prawdopodobnie może to doprowadzić do powstania kłopotów jeszcze przed odjechaniem z parkingu. Pojazd zakopie się jeszcze bardziej, a podwodzie osiądzie.

Co zrobić jeżeli samochód utknął w zaspie?
Po pierwsze nie wpadać w panikę i nadmiernie żarliwie nie wciskać pedału gazu, jako że to może wyłącznie pogorszyć sytuację. Najprostszy sposób wymaga kilku ponowień poniższych czynności:
•    w pierwszej kolejności trzeba wyprostować koła,
•    następnie łagodnie nacisnąć pedał gazu.
•    jeśli pojazd pocznie się zakopywać, należy    energicznie nacisnąć sprzęgło,
•    w następnej kolejności trzeba raz jeszcze nacisnąć pedał gazu.

W czasie zimy nie ufaj innym uczestnikom ruchu
Przesadna brawura jest najczęstszą przyczyną stłuczek  w ciągu zimy. Powinno się zachować bezpieczny odstęp, przede wszystkim w mieście, gdzie dynamizm na ulicy jest większy. Nawet najlepszy i doświadczony prowadzący winien zachować ostrożność w czasie jazdy, nie tylko mając na uwadze niekorzystne warunki na drodze, lecz także na postępowanie innych kierowców.
Trudno przewidzieć zachowania każdego z uczestników ruchu, toteż najrozsądniej zimą zastosować regułę „ograniczonego zaufania”. Niezależnie od pozostałych aut na ulicy, atencję kierowcy powinna być skupiona na pieszych i rowerzystach.
Ażeby ustrzec się kolizji zachowaj większy odstęp. Ten prosty krok pozwoli na zachowanie dłuższej drogi hamowania i wyższego poziomu bezpieczeństwa.

Nasza agencja oferuje ubezpieczenie samochodów ciężarowych i dostawczych a także osobowych, a dla kierowców planujących zimowy wypad w góry, przygotowaliśmy możliwość wynajmu łańcuchów na koła w korzystnej cenie!